درباره ما

تاریخچۀ تأسیس شرکت سرمایه گذاری ایران

شرکت سرمایه ‌گذاری ایران (سهامی خاص)، در راستای تحقق سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی وابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و با هدف مشارکت در فرآیند خصوصی‌سازی اقتصاد کشور، درتاریخ ۲۹؍۹؍۱۳۸۵ پا به عرصه فعالیت گذاشت. ۱۲۳ شخصیت حقوقی و حقیقی که هریک حضوری پررونق و پرسابقه را همراه با گردش مالی مطلوب در چرخه سرمایه‌گذاری و اجرایی و اقتصادی دارا بودند بعنوان سهامداران شرکت در تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری ایران مشارکت داشته‌اند و با سرمایه ۸۳۰ میلیارد ریال در آذرماه ۱۳۸۵ شرکت را تحت شماره ۲۸۶۵۹۳ را به ثبت رسانیده‌اند. شرکت سرمایه گذاری ایران در سال ۱۳۹۱ به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به شماره ثبت ۱۱۱۱۶ پذیرفته شد.

آگهی تأسیس شرکت سرمایه گذاری ایران در سال ۱۳۸۵

 

موضوع فعالیت

سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های انتفاعی به طور مستقیم و غیرمستقیم و ارایه خدمات مدیریت. شرکت سرمایه‌گذاری ایران در طول یازده سال گذشته، فعالیت‌هایش را در حوزه‌های مختلفی گسترش داده و اقدام به تأسیس شرکت‌ها و همچنین ایجاد هلدینگ در زمینه‌های مختلف صنعتی از جمله پتروشیمی، انرژی، حمل و نقل، نفت و گاز نموده است.

 

رسالت

رسالت اصلی شرکت سرمایه گذاری ایران، مشارکت در ارتقای سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور از طریق سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف صنعت و خدمات با محوریت حوزه‌های پتروشیمی، نفت و گاز، انرژی، بازرگانی، مالی و حمل و نقل است.
ما در این شرکت گردهم آمده‌ایم تا بعنوان پاسخی مثبت به اعتماد سهامداران خود به شرکت، نهایت کوشش خود را برای حفظ منافع تمامی ذینفعان مبذول داشته و با کسب منافع مادی و اعتبار برای گروه و سهامداران خود فرصت‌های شغلی مؤثری در جامعه ایجاد نماییم.

 

چشم‌انداز شرکت سرمایه گذاری ایران

 • تثبیت جایگاه شرکت بعنوان یکی از پنج شرکت برتر در حوزه های فعالیت خود
 • تامین ۵۰۰۰ مگاوات برق به نقاط مختلف کشور در یک افق ده ساله
 • اتخاذ سیاست‌های مناسب در راستای افزایش بازده سرمایه و اصلاح روند سرمایه گذاری گروه به منظور افزایش قابلیت نقدینگی دارایی‌ها از طریق حضور فعال در بازار سرمایه
 • تقویت تجارت محصولات نفتی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های زیرمجموعه و مالکیت شرکت‌های باتجربه در این بخش
 • بازبینی راهبردها با اولویت دادن به حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، بانکداری، موسسات مالی، انرژی (نیروگاهی)، انرژی‌های تجدیدپذیر، ساخت و ساز، آب و فاضلاب، معدن، پایین دستی پتروشیمی، بازرگانی و لجیستیک
 • تقویت شرکت‌های زیرمجموعه در راستای استفاده بهینه از ظرفیت‌های حرفه‌ای و عملیاتی

 

مأموریت

 • مشارکت در ارتقای سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور
 • تدوین برنامه استراتژیک شرکت در جهت فرایند تصمیم‌گیری برای روند منطقی فعالیت‌های آتی شرکت و آشکار کردن فرصت و تهدیدات
 • ایجاد یکپارچگی سازمانی ازنظر مباحث سیستمی بر اساس سیاست‌های تدوینی مدیریت کلان (شرکت مادر تخصصی) اعم از ساختار سازمانی، بهبود روش‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها با حضور کارشناسان متبحر و متخصص
 • ایجاد فضای مناسب جهت استقرار نیروی انسانی متخصص در قالب تدوین استراتژی ساختار سازمانی شرکت
 • ایجاد معیارهای ارزیابی به‌عنوان ابزار درک و هدایت عملکرد، برنامه‌ریزی استراتژیک، آموزشی و ارزیابی شرکت‌های اصلی و فرعی

 

راهبرد

 • ایجاد شرکت‌های تخصصی و مادر تخصصی (Holding) در بخش‌های تولیدی (پتروشیمی و انرژی) و خدماتی (حمل‌ونقل)
 • اجرای پروژه‌های بزرگ و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فعال، عمدتاً درزمینه‌ی پتروشیمی، نفت، گاز و انرژی
 • حضور در بازارهای مالی، ازجمله بورس اوراق بهادار و فرابورس و به‌کارگیری ابزارهای نوین مالی، به‌منظور جذب منابع مالی، جهت اجرای پروژه‌ها

 

سرمایۀ شرکت

هیأت مدیره برای اصلاح ساختار مالی و بالا بردن درجه اعتبار مالی شرکت برای ورود به طرح های جدید، کلیات افزایش سرمایه تا سقف نه هزار (۹۰۰۰) میلیارد ریال را از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی تصویب نمود که به شرح ذیل اجرایی گردید:
طی نامه شماره ۲۹۸۲۵۹ در تاریخ ۲۱؍۱۰؍۱۳۹۳ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش سرمایه تا سقف ۵۰۰۰ میلیارد ریال مورد تایید قرار گرفت و سرمایه شرکت در سال مالی منتهی به ۳۱؍۶؍۱۳۹۶ مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال (شامل تعداد ۵ میلیارد سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال) با نام که تماماً پرداخت گردید و به ثبت رسید.
به استناد صورتجلسه هیأت مدیره مورخ ۲۰؍۵؍۱۳۹۷ و اجازه مجمع فوق العاده ۱۰؍۸؍۱۳۹۶ و مجوز شماره ۳۸۴۰۷ / ۱۲۲ مورخ ۳۰؍۵؍۱۳۹۷ و شماره ۳۵۲۶۲ / ۱۲۲ مورخ ۸؍۳؍۱۳۹۷ سازمان بورس اوراق بهادار سرمایه شرکت از مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال به ۹۰۰۰ میلیارد ریال، منقسم به ۹٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی تماماً پرداخت گردیده و با نام می‌باشد.

هیأت مدیره

مجتبی شیروانی
رئیس هیأت مدیره

 

حمیدرضا صالحی سلمی
نایب رئیس هیأت مدیره

 

احسان تابش
عضو هیأت مدیره

 

محمد پرهام
عضو هیأت مدیره

 

مجید شایسته
عضو هیأت مدیره

 

محمدعلی ابراهیم‌خانی
عضو هیأت مدیره

 

کوروش الیاسی نفیعی
عضو هیأت مدیره

 

محمدرضا امینی
مدیر عامل

 

ارزش‌های بنیادین ما

ما معتقدیم که توجه به همدلی، مشارکت و هم افزایی در بین گروه شرکت سرمایه گذاری ایران، تنها راه اعتلای سازمان و کسب توفیق مادی و معنوی در بلند مدت است.گروه شرکت سرمایه گذاری ایران، منابع انسانی را به منزله مهمترین سرمایه، محور اصلی توجهات و تصمیمات خود قرار داده است و همواره در جهت ارتقای جایگاه آن تلاش می‌کند. هدف نهایی گروه، عبارت است از ارتقای جایگاه آن در سطح ملی و منطقه ای؛ گروه سرمایه گذاری ایران، احترام به مصالح اجتماعی را مقدم بر هر دستاورد دیگری در نظر می گیرد و کسب و کار خود را در جهتی سازگار با توسعه ملی هدایت می‌نماید. ما در این شرکت گرد هم آمده‌ایم تا با تلاش همه جانبه، علاوه بر حفظ منافع کلیه ذینفعان و ایجاد اشتغال موثر در جامعه، با کسب منافع مادی متعارف و اعتبار برای گروه، پاسخ مناسبی به سهامداران شرکت سرمایه گذاری ایران ارائه نماییم.